Dok mnoga naša preduzeća u restrukturiranju sa zebnjom očekuju kraj maja za rešavanje svog neslavnog statusa, u ozdravljenoj požeškoj „Budimci”, koju potencijalni kupci odavno merkaju, provejava optimizam. S razlogom, jer su u prošloj i ovoj godini mnogi s raznih strana sveta dolazili da se upoznaju s njenom proizvodnjom i mogućnostima. Sada, kad je privatizacija restrukturirane „Budimke” na vidiku, to treba da se i potvrdi. Kako kaže Rade Tanasković, zastupnik državnog kapitala u fabrici, u to preduzeće – koje je znatno unapredilo poslovanje i izvozi, ali zbog nedostatka obrtnih sredstva i investicija ne može da proizvede još više voćnih sokova, pekmeza, konzervisanog povrća i drugog koliko tržište traži – dolazili su potencijalni kupci s raznih kontinenata – iz Abu Dabija (Ujedinjeni Arapski Emirati), Rusije, SAD, Kine, Nemačke, Italije, Češke, dva strana investiciona fonda, kao i nekoliko domaćih većih firmi.
Dok mnoga naša preduzeća u restrukturiranju sa zebnjom očekuju kraj maja za rešavanje svog neslavnog statusa, u ozdravljenoj požeškoj „Budimci”, koju potencijalni kupci odavno merkaju, provejava optimizam. S razlogom, jer su u prošloj i ovoj godini mnogi s raznih strana sveta dolazili da se upoznaju s njenom proizvodnjom i mogućnostima. Sada, kad je privatizacija restrukturirane „Budimke” na vidiku, to treba da se i potvrdi.
Kako kaže Rade Tanasković, zastupnik državnog kapitala u fabrici, u to preduzeće – koje je znatno unapredilo poslovanje i izvozi, ali zbog nedostatka obrtnih sredstva i investicija ne može da proizvede još više voćnih sokova, pekmeza, konzervisanog povrća i drugog koliko tržište traži – dolazili su potencijalni kupci s raznih kontinenata – iz Abu Dabija (Ujedinjeni Arapski Emirati), Rusije, SAD, Kine, Nemačke, Italije, Češke, dva strana investiciona fonda, kao i nekoliko domaćih većih firmi.
Domaćini su ih podrobno i odmereno o svemu upoznavali: da ovde svih 100 zaposlenih radi i proizvodi, oprema i objekti su obnovljeni, dostignut je zavidan proizvodni nivo, pravi se oko 70 raznih artikala. Tržište je osvojeno uz dugoročne ugovore s poznatim kupcima kod nas i u Evropi. Zasađeno je 36.000 sadnica jabuka na 10 hektara i malinjak... Ali svi pogoni nisu pokrenuti, niti ima dovoljno para za ulaganja u sezonski otkup voća i povrća zbog čega je nemoguće odgovoriti na sve zahteve tržišta zainteresovanog za robu.
– Te posete su, naravno, bile samo na nivou interesovanja mogućih kupaca. Sve će biti jasnije kad uskoro bude objavljen oglas za prodaju. Videćemo koliko će njih otkupiti dokumentaciju. Očekujem i tada veliko interesovanje, s tim što, bez preterivanja, uvek ponavljam da je ulaganje u ovakvu „Budimku” isplativije nego u neke mnogo poznatije fabrike – napominje Tanasković.
Problemi ove požeške firme, zbog kojih se našla među onima za restrukturiranje, bili su milionski dugovi ostavljeni iz perioda bivše neuspešne privatizacije. No nisu se u „Budimci” zbog toga predali, iako je državna administracija ovu firmu smatrala za problem, već su nastojali da uz državnu pomoć ožive proizvodnju i okrenu se razvoju. Uspeli su. Preduzeće je u restrukturiranju tako da je privatizacija dobrodošla.
– Ovaj sadašnji status nije održiv. Pre svega zbog nedostatka investicija i nemogućnosti pribavljanja većeg iznosa sredstava za otkup voća u novoj sezoni. Zato uprava „Budimke”, njeni zaposleni, svih preko 2.000 dobavljača, ceo ovaj poljoprivredni kraj s nadom očekuju da nova sezona sa novim vlasnikom bude novi početak preduzeća – dodaje naš sagovornik.
Godinama su najveći problem, zbog koga je nekad zaustavila proizvodnju pa potom dospela među firme u restrukturiranju, predstavljali milionski dugovi iz bivše privatizacije. Sada, posle pet godina, slika je konačno jasna: država je uspela da sa bivšim vlasnikom požeškog preduzeća „prebije”dugove koje on ima prema državi sa njegovim potraživanjima prema „Budimci”. U poslu pripreme za privatizaciju valja još ispuniti lakše administrativne uslove(dostaviti uverenja o sledbenosti parcela i objekata u vlasništvu firme, u čemu nema sporova), da bi se potom pred Vladom Srbije našlo usvajanje programa privatizacije „Budimke”. Onda sledi oglas za prodaju, pa nadmetanje kupaca za jednu od najboljih „udavača” domaće agroindustrije.